Opisywanie produktów w sklepie internetowym
Najważniejszym elementem oferty każdego sklepu internetowego są opisy sprzedawanych produktów. O ile w sklepie tradycyjnym klient ma bezpośredni kontakt z towarem i może go obejrzeć z bliska, dotknąć, a nawet wypróbować, o tyle w ogólnoświatowej sieci komputerowej handlowcy nie mają bezpośredniej styczności z kupującym. Aby przekonać ludzi, trzeba podać kompletne informacje o wszystkich pozycjach z prezentowanej oferty i jak najlepiej je przedstawić.
Dla wielu początkujących sprzedawców kwestie najważniejsze to bogaty asortyment i konkurencyjna cena. Owszem, te elementy są bardzo ważne (podobnie jak promocja sklepu internetowego w sieci), ale równie istotna dla klientów jest właściwa charakterystyka posiadanych produktów – ich szczegółowe opisy i powiększane zdjęcia zrobione z różnych perspektyw. Oczywiście, nazwa artykułu powinna być możliwie krótka, konkretna i treściwa, ale już w rozbudowanej informacji powinny się znaleźć wszystkie możliwe parametry, wymiary, cechy, właściwości itp.
Wiele sklepów internetowych popełnia fundamentalny błąd – wkleja gotowe opisy, które zostały zaczerpnięte z innych stron i serwisów www. Po pierwsze, to naruszenie praw autorskich, a tworzącemu plagiat grożą sankcje karne i odszkodowawcze. Po drugie, skopiowane i mało oryginalne treści powodują obniżenie rankingu strony (algorytm PageRank), a na efekty pozycjonowaniapróżno czekać. Pamiętajmy, że wyszukiwarki lubią teksty unikalne i wyjątkowe w swoim rodzaju, tym bardziej te, które zawierają słowa (frazy) kluczowe, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich zredagowanie i dopiero wtedy „zaserwować” je klientom.
Rzecz jasna, jeśli sprzedawane artykuły mają załączoną rozbudowaną informację o specyfikacji, warto uzyskać zgodę producenta na zamieszczenie wszystkich detali w opisie. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie aniżeli podawanie odnośnika do takowej specyfikacji na stronie producenta. Jest rzeczą niemal pewną, że taki opis nikogo nie zainteresuje, a handlowiec w oczach nabywcy będzie postrzegany jako mało profesjonalny, bo po prostu idzie na skróty. Jest jeszcze jeden argument przeciwko takiej praktyce – raz odesłany na zewnątrz sklepu klient może już więcej do nas nie wrócić, bo zwyczajnie uzna, że gdzie indziej znajdzie więcej informacji na interesujący go temat.
Sprzedawca musi dołożyć wszelkich starań, aby zaprezentować produkty jak najlepiej i z należytą starannością szczegółowo je opisać. W tym celu, na liście (wykazie) produktów warto pozamieszczać zajawki. Ten skrócony opis towarów jest niesamowicie istotnym elementem, ponieważ z jednej strony pełni funkcję informacyjną i pomaga nabywcom odnaleźć się w gąszczu asortymentu, a z drugiej – funkcję zachęcającą, gdzie klient nie przejdzie obojętnie wobec zestawu takich danych. Co więcej, zajawka wspiera pozycjonowanie w Internecie, albowiem taki wewnętrzny link jest otoczony treścią pokrewną z towarem.
Aby zwrócić uwagę nabywcy, a przy tym go nie zniechęcić, trzeba zaproponować mu lekki i przyjemny początek w opisie każdego towaru. Wstęp jest zdecydowanie najważniejszy, bo ma on za zadanie zmotywować kupującego do dalszej lektury opisu – często długiego i zawierającego techniczne zwroty; powinien on zatem w zwięzły sposób, w skompresowanej i ekspresyjnej formie, pokazać produkt oraz przekonać klienta, że jest tym, czego właśnie szuka i potrzebuje – tu i teraz.
Kolejnym błędem popełnianym przy konstruowaniu opisów jest przekonanie, iż każdy klient posiada taką samą wiedzę, jak sprzedawca. Otóż nic bardziej mylnego! Skutek tego niestety jest taki, że powstają opisy w formie listy parametrów, które odwiedzającym nie będą nic mówić; ba, będą bezużyteczne i niezrozumiałe, często bowiem bywają wyrwane z kontekstu. Owszem, specyfikacja sama w sobie jest ważna i dobrze jest o niej wspomnieć, ale dopiero w opisie szczegółowym.Skrócony opis najlepiej napisać językiem prostym i podkreślającym podstawowe zalety asortymentu. Jak nie trudno się domyślić, każdy kij ma dwa końce. Taki pozamerytoryczny opis (zawierający określenia: rewelacyjny, najlepszy, super czy musisz go mieć!) nie odpowie klientowi na postawione przezeń pytania i rezultat w gruncie rzeczy będzie odwrotny do zamierzonego.
Podsumowując, oryginalna treść jest nie tylko premiowana przez wyszukiwarki internetowe, ale jest także doskonałym źródłem informacji dla żądnego wiedzy użytkownika. Warto dodać, iż cały ten trud przekłada się docelowo na lepsze pozycjonowanie i większy ruch klientów w Twoim sklepie internetowym – a o to przecież nam wszystkim chodzi...